درمان پارگی دیسک کمر و روشهای درمان

 

درمان پارگی دیسک کمر ترکیبی از درمان های مختلف، بسته به علت بروز درد کمر در افراد است، از جمله آن ها می توان درمان های زیر را در نظر گرفت

-ورزش های ملایم و کم شدت

-استفاده از بسته های آب سرد و آب گرم

-داروهای غیر تجویزی ضد التهاب همچون ( داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی)

 

 

علائم پارگی دیسک کمر چیست

از جمله علائم پارگی دیسک کمر می توان به موارد زیر اشاره داشت

-درد های مبهم و ضعیف

-درد شبیه به اسپاسم در ناحیه مربوطه

-دردی شبیه به تیر کشیدن

-ضعیف شدن کمر فرد

-احساس بی حسی

-بی اختیاری مدفوع یا ادرار

-احساس درد در پاها

دلایل پارگی دیسک کمر چیست

یکی از علل رایج پارگی دیسک کمر در بیماران، انحطاط و تضعیف بافت در اثر بالا رفتن سن است. ساییدگی مکرر دیسک های ستون فقرات به خاطر استفاده روزانه و فشاری که تحمل می کنند؛ در بلند مدت منجر به تضعیف آن ها می شوند

این ساییدگی می تواند باعث پارگی دیواره های ضخیم دیسک ها شده و در نتیجه هسته مرکزی آن ها به راحتی به سمت بیرون حرکت کند وموجب درد در کمر شود.

همچنین کمبود آب بدن باعث فرسایش دیسک کمر خواهد شد که همین امر موجب پارگی دیسک کمر خواهد شد.

 

روش های تشخیص پارگی دیسک

پزشکان اغلب می توانند پارگی دیسک را براساس علائم بیمار، به ویژه علائم سیاتیک تشخیص دهند. به این دلیل که اعصاب آسیب دیده در نزدیکی دیسک ها مناطق مختلف باسن و پاها را تحت تأثیر قرار می دهد
ممکن است فرض کنید پزشک برای جستجوی دیسک کمر آسیب دیده باید سی تی اسکن یا ام ار ای  بخواهد. با این حال ، در بسیاری از موارد ، یک معاینه دقیق و پاسخ به سوالات دقیق در مورد علائم و سابقه مشکل برای تشخیص قابل اعتماد کافی است. در میانسالی ، دیسک ها اغلب از نظر ام آر ای غیرطبیعی به نظر می رسند اما باعث درد و یا مشکلات دیگری نمی شوند.

 

 

 

 

 

درمان های بدون عمل پارگی دیسک کمر

در بیشتر موارد جدی، ممکن است به درمان های تهاجمی و خاصی نیازاست . این اتفاق زمانی رخ می دهد که درد شما شدید باشد و کیفیت زندگی را تحت تاثیر خود قرار دهد و یا این که پاسخ خوبی از درمان های قبلی نگرفته باشید.و نیاز به جراحی پیدا می کنند.

برای درمان مشکل پارگی دیسک کمر و درد شدید آن، بیماران گاهی به تزریقات مستقیم استروید و یا مواد بی حس کننده به ستون فقرات جهت کاهش درد و التهاب نیاز دارند. این تزریقات تا حد زیادی می توانند علائم مربوط به فشردگی رشته های عصبی و درد و التهاب ناشی از آن را کاهش دهند.

 

آیا پارگی دیسک خود به خود خوب می شود؟

پارگی دیسک همچنان درمان نمی شود  و خود به خود ترمیم نمی شود. برای ترمیم پارگی دیسک حتما باید از درمانهای پزشکی استفاده کرد که کمی زمان بر هستند. مدت زمان ترمیم پارگی دیسک کمر به سن فرد، میزان پارگی دیسک و قدرت بدنی و سیستم ایمنی فرد بستگی دارد.

درمان پارگی دیسک کمر

داروها

تعدادی از داروها وجود دارند که می توانند برای درمان مورد استفاده قرار بگیرند که بیشتر اوقات می توانند در غالب قرص های خوراکی ، داروهای تزریقی توسط پزشک تجویز شوند ، برخی از دارو ها را می توانید بدون نسخه از داروخانه محلی خود تهیه کنید.

گرما درمانی برای کاهش درد

از گرما درمانی نیز معمولا برای کاهش درد پارگی دیسک کمر استفاده می شود. گرما درمانی می تواند به بهبود درک درد و کاهش گرفتگی عضلانی کمک کند و درد بسیاری از بیماران را کاهش می دهد. از طرفی دیگر کرایوتراپی یا همان سرما درمانی نیز به کاهش التهاب و تورم کمک می کند

 

انجام ورزش

پس از كمتر شدن ميزان درد، تمرینات کششی و ورزش سبك می توانند باعث بازگشت به فعالیت های طبیعی شوند. بیماران باید نحوه صحیح انجام تمرینات و کشش های درمانی ديسك كمر را از پزشک یا فیزیوتراپ خود بخواهند.

 

نکاتی برای پیشگیری از پارگی دیسک کمر

 

مراحلی وجود دارد که می‌توانید در خانه انجام دهید تا کمر خود را سالم و قوی نگه دارید و احتمال آسیب دیدگی را کاهش دهید. حفظ وزن سالم، ورزش منظم و ایجاد مقاومت بدن از مهمترین راه‌هایی است که از کمر و پایین کمر محافظت می‌کند و احتمال آسیب‌های بعدی شما را کاهش می‌دهد.

 

عدم درمان پارگی دیسک کمر

درمان نکردن به موقع پارگی دیسک کمر می تواند باعث شدید تر شدن علائم و درد بیمار شود.با عدم درمان دیسک کمر در زمان مناسب و به موقع پارگی دیسک کمر ممکن است به خاطر انجام یک عمل کوچک مجبور شوید برای درمان عمل های بزرگتری انجام دهید.

همچنین درمان نکردن به موقع پارگی دیسک کمر ممکن است باعث سر خوردگی مهره های کمر شود و در نتیجه برای درمان مجبور شویم از عمل های سنگین با کارگذاشتن پلاتین و وسایل خاص فلزی در کمر بیمار استفاده کنیم

همچنین درمان نکردن به موقع پارگی در ناحیه دیسک کمر ممکن است باعث ایجاد عوارض و مشکلاتی برای بیماران از جمله اختلالات حرکتی و بی حسی های دائمی شود که چنین عوارضی می تواند باعث افتادگی و کشیدن و لنگی پا شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *