کایروپراکتیک چیست و شامل چه راهکارهای درمانی هست؟

کایروپراکتیک

کایروپراکتیک در حقیقت نوعی روش پزشکی محسوب می‌شود که وظیفه آن بهبود اختلالات دستگاه عضلانی، اسکلتی است و همچنین یکی از روش‌های درمانی غیرتهاجمی است  که بر روی ساختارهای اصلی بدن از جمله ماهیچه‌ها، اسکلت، استخوان بندی، اعصاب و به طور کلی سلامتی بدن متمرکز است.

 

در هنگام انجام کاریروپراکتیک ، بیمار روی تخت قرار گرفته و کایروپراکتوربه کمک  تکنیک‌های مخصوص و دستی و اعمال فشارهای کنترل شده و خفیف بر روی بافت‌های آسیب دیده بدن بیمار، اقدام به بهبود و درمان این اختلالات می‌کند.

 

فرآیند درمان کایروپراکتیک چگونه است ؟

در فرآیند کایروپراکتیک پس از ارائه شرح حال توسط بیمار، معاینه با فشار دست توسط فیزیوتراپ انجام می شود. اینکه درد از چه ناحیه شروع می شود در یافتن نقطه آسیب دیده برای  کایروپراکتوربسیار حائز اهمیت است. فیزیوتراپیست با فشار آوردن تکنیک بر بدن بیمار، علاوه بر یافتن نقطه مورد نظر، میزان مشکل بیمار را نیز ارزیابی می کند.

 

 

پس از ارزیابی منشا درد و وضعیت بیمار،برنامه درمانی توسط متخصص کایرو پراکتیک به بیمار ارائه شده و طبق برنامه درمان آغاز می شود. دراین روش به وسیله متدهای مختلف ، سعی در تغییر در ساختار ستون فقرات بیمار می شود  تا تغییری که موجب درد شده را به شکل عادی خود بازگرداند. بسیاری از متخصصین اعتقاد دارند  که تغییر شکل ساختار اسکلتی بدن باعث ایجاد مشکلاتی درمفاصل و بافت نرم بدن می شود و به تدریج موجب بروز درد در بیمار خواهد شد.

 

روش های انجام  کایروپراکتیک

به طور کلی پزشکان کایروپراکتیک چندین راه برای حل مشکلات مفاصل و بافت نرم دارند دکترِ کایروپراکتیک که متخصص طب فیزیکی و توانبخشی است با حرکات حساب‌شده‌ی دستان خود محل درد و مشکل را شناسایی کرده و درمان را آغاز می‌کند.کایروپراکتور‌ها ممکن است علاوه بر حرکات دست از روشهای دیگر نیز استفاده کند که در اینجا به برخی از این موارد اشاره  است :

-دستکاری ستون فقرات با دامنه کم و سرعت بالا دراین روش متخصص کایروپراکتیک یک مفصل را که معمولاً درستون فقرات قرار دارد، با یک یا چند ضربه سریع و قوی، فراتر از محدوده حرکتی طبیعی خود فشار می دهد.

-حرکات کششی و ماساژ

-گرما درمانی

-سرما درمانی

-تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست

-امواج اولتراسوندو امواج صوتی می تواند به تسکین درد و تورم مفاصل و بافت نرم کمک کند.

-لیزردرمانی در این روش نوعی لیزر که گرما تولید نمی کند می تواند باعث کاهش تورم و التهاب شود

– تکنیک‌های آرام‌سازی

– ورزش‌های عمومی و باز توانی

– اشعه مادون قرمز

– مکمل‌های غذایی

 

فواید کاریروپراکتیک

فواید این روش درمانی  شامل موارد زیر می‌شود:

-تسکین دهنده سریع درد

-تحریک‌پذیری مفاصل را افزایش می‌دهد

-توانایی بدن را به حداکثر می‌رساند

-به کاهش استرس کمک کرده و حال فرد را بهتر می‌کند

-این روش‌ها برای درمان آسیب‌های قدیمی و جدید موثرند.

 

 

کایروپراکتیک برای چه کسانی خطرناک است؟

افراد مبتلا به پوکی استخوان، تنگی کانال نخاعی، یا التهاب در ناحیه کمر و آرتروز گردن یا افرادی که از دارو‌های رقیق‌کننده خون استفاده می‌کنند، نباید از این روش درمانی استفاده کنید.

همچنین بیمارانی که دارای سابقه ابتلا به سرطان هستند، لازم است قبل از استفاده از این درمان با پزشک معالج خود صحبت نمایند.

 

روش درمان کایروپراکتیک برای کمردرد

متخصص کایروپراکتور ابتدا یک سابقه پزشکی از بیمار می گیرد. سپس ، معاینه بدنی را انجام می دهد و ممکن است ازبیمار آزمایشات آزمایشگاهی یا تصویربرداری تشخیصی  نیز بخواهد تا مشخص شود آیا  بیمار برای  درمان کمر درد مناسب است یا خیر. برنامه درمانی ممکن است شامل دستکاری ستون فقرات  باشد که در آن پزشک مفاصل را دستکاری می کند و از یک نیروی کنترل شده و ناگهانی برای بهبود دامنه و کیفیت حرکت استفاده می کند.روش درمانی  کایروپراکتیک بیشتر شامل بهبود عملکرد و جلوگیری از آسیب علاوه بر کاهش درد کمر است.

 

مراقبت های  بعد از کایروپراکتیک

در برخی از موارد ممکن است فرد دچار عوارض جانبی شودکه فرد بعد از درمان با آن مواجه می شود. ممکن است حتی بعد ازدرمان  گزینه‌هایی مانند سردرد، سرگیجه و خستگی یا حتی درد را در قسمت‌هایی که درمان می‌شوند را در پی داشته باشد.

معمولا متخصصین برای بعد از روند درمانی با این روش، استراحت و پرهیز از کارهای سنگین را توصیه می‌کنند تا روش درمانی تاثیر خود را داشته باشد.

تخصص کايروپراکتيک چیست؟

پزشک کايروپراکتيک پس از گذراندن دوره پيش پزشکي، وارد دانشکده کايروپراکتيک مي شود. پس از گذراندن علوم پايه پزشکي و کسب موفقيت در بورد علوم پايه، با ادامه تحصيل در دانشکده مرتبط، وارد مرحله علوم باليني مي گردد. سرانجام، با موفقيت در دوره باليني و اخذ دکترا از دانشکده و دريافت بورد سراسري و ايالتي کايروپراکتيک، مي تواند به درمان کايروپراکتيکي بپردازد.

در حقیقت متخصصین کایروپراکتیک، از بهترین روشها  و تخصص بالینی موجود، برای تشخیص مواردی که بر روی حرکت بدن شما تاثیرگذار هست استفاده می‌کند. آنها  بدون استفاده از دارو یا جراحی مشکلات ایجاد شده برای بیماران رو معالجه کرده و از بازگشت این مشکلات جلوگیری می‌کنند. علاوه بر این، استفاده از درمان کایروپراکتیک می‌تواند باعث تقویت سلامتی، بهبود کیفیت زندگی و کاهش درد شود.

به بیان دیگر در این روش درمانی پزشک با استفاده از دستان خود به معالجه ستون فقرات می‌پردازند و شرایط بهداشتی مربوط به استخوان‌ها، ماهیچه‌ها و مفاصل (مشکلات اسکلتی عضلانی) را معاینه و معالجه می‌کنند.

 

کایروپراکتیک موجب درد می شود؟

روشهای درمانی  کایروپرکتیک معمولا دردناک نیست با این حال ممکن است بعد از بعضی حرکات آن، بیمار تا چند ساعت دردی موضعی در محل داشته باشد گاهی اوقات درمانگر کایروپراکتیک از روش های فیزیوتراپی برای کاهش درد بیمار استفاده میکند.

 

کاربردهای کایروپراکتیک

معمولا از این روش برای درمان بیماری زیر استفاده می‌شود

آسیب دیدگی های ورزشی

کمردرد

گردن درد

سندرم تونل کارپال

سیاتیک

دردهای عضلانی

درد شانه

درمان ناهنجاری های ستون فقرات

درمان دیسک گردن و کمر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *