درمان قطعی دیسک کمر و روشهای درمان آن چیست

 

درمان قطعی دیسک کمر به گونه ای که مشکل شما به طور کامل برطرف شود  وجود ندارددرواقع درمان قطعی دیسک وجود ندارد. ولی می توان گفت که پیشرفت های خوبی در درمان دیسک‌ کمر تاکنون حاصل شده است

به طور کلی درمان‌هایی که وجود دارد درمانهای نسبی است. ولی در سال اخیر درمان بیماری‌های دیسک به وجود آمده است که آن را بازتوانی می نامند.

علت بروز دیسک کمر چیست؟

این مشکل زمانی  اتفاق می افتد که قسمت نرم داخلی بین مهره ها از قسمت خارجی بیرون بزند. ستون فقرات انسان، شامل بیست و شش استخوان است، که مهره نام دارند. ما بین این مهره ها صفحاتی به نام دیسک قرار دارد که مانع اصطکاک مهره ها بر روی هم می شود و همانند ضربه گیر عمل می کنند.

بیرون زدگی دیسک کمر می تواند به دلیل ساییدگی تدریجی مهره ها بر روی هم باشد  و یا تکرار یک سری حرکات به مرور زمان باشد

با بالا رفتن سن، از میزان آب موجود در فضای دیسک نخاعی کاسته می شود. که نتیجه آن، کاهش نرمی دیسک و شکاف بیشتر در این ناحیه است.

درد دیسک کمر چگونه است؟

به دلیل فشارزیادی که بر روی ناحیه از مهره های تحتانی کمر وارد می شود و ستون فقرات بار زیادی را نسبت به دیگر سایراعضا متحمل می شود به همین دلیل شیوع دیسک کمر درنواحی ستون فقرات بیشتر است.

فتق یا بیرون زدگی دیسک کمر اغلب به تدریج آغاز می شود و غالبا سبب بروز درد در ناحیه کمر و باسن و یا جلوی ران می شود.در صورتی که فشار وارد بر روی ریشه های نخاعی زیاد باشد، بیمار از ناحیه زانو به پایین درد های نظیر بی حسی ، گزگز و مور مور شدن را احساس می کنند.

 

راههای درمان دیسک کمر

برای درمان دیسک کمر روش های مختلفی وجود دارد که می توان آن ها را درچندین روش درمان کرد. این روش ها عبارتنداز

-استراحت و دوری از فعالیت های سنگین

-فیزیوتراپی و ورزش

-درمان  با دارو

-درمان به کمک لیزر

-درمان دیسک کمر با جراحی

 

انواع روشها برای درمان دیسک کمر

داروهای ضد درد

-تزریقات در نزدیکی ستون فقرات برای درمان دیسک کمر

-فیزیوتراپی

 

 

 داروهای ضد درد

تعدادی از داروهای مختلف برای تسکین درد عصب سیاتیک وجود دارد. بیشتر اینها مسکن هستند اما می توانید از داروهای شل کننده عضلات و داروهای ضدالتهاب نیز استفاده کنید. توجه کنید که مصرف هر گونه  داروی فقط با تجویز پزشک توصیه می شود.

 

تزریقات در نزدیکی ستون فقرات برای درمان دیسک کمر

در تزریق درمانی عمدتا از داروهای بی حسی موضعی یا داروهای کاهنده التهاب مانند استروئیدها استفاده می شود. این داروها به ناحیه ای که ریشه عصب آسیب دیده را احاطه می کند ، تزریق می شوند. روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد.هنگام درد درعصب نخاع کمر ، دارو مستقیماً در نقطه ای که ریشه عصب از کانال نخاع خارج می شود ، تزریق می شود. این اثر بی حسی بر ریشه عصب دارد

 

 

فیزیوتراپی برای دیسک کمر

فیزیوتراپی و انجام تمرینات بدنی می تواند به کاهش درد ناشی از دیسک کمر کمک کند.  در کنار فیزیوتراپی، استفاده از کمپرس سرد و گرم نیز توصیه می شود.

کمپرس گرم به کاهش گرفتگی عضلانی و تسکین درد و ناراحتی در کمر ناشی از بیرون زدگی دیسک می کند ، کمپرس سرد نیز التهاب ناشی از بیرون زدگی دیسک در اطراف ریشه های نخاعی را کاهش می دهد.

 

آیا می توان از دیسک کمر پیشگیری کرد؟

عوامل متعددی وجود دارد که تحت کنترل شما هستند و شامل مراقبت مناسب از ستون فقرات، دقت در طرز نشستن و ایستادن، عدم استعمال دخانیات، خوردن غذاهای سالم، ورزش و داشتن جرکت های بدنی مناسب مخصوصا در حین بلند کردن شی می شود. انجام کلیه این کارها تضمین کنننده این نیست که شما هرگز دچار فتق دیسک نخواهید شد.

 

بنابراین در هنگام انجام کارهای مختلف خصوصا بلند کردن اجسام، از شیوه‌ی صحیح استفاده کنید. انجام دادن تمامی این کارها، تضمین نمی کند که شما در آینده به بیرون‌زدگی دیسک کمر مبتلا نخواهید شد، اما تمامی این کارها تاثیرات مثبتی دارند و می‌توانند به پیشگیری درد کمر کمک کند.

 

آیا درمان قطعی دیسک کمر وجود دارد؟

  همان گونه که گفته شددرمان قطعی دیسک کمر وجود ندارد . در کل بیست درصد بیمارانی که دچار دیسک کمر هستند هرگز خوب نمی‌شوند

بهترین روش درمان دیسک کمر ، روشی است که بیماران بتوانند با کم ترین هزینه ، کمترین استرس و کمترین عوارض درمانی و درد و در کوتاه ترین زمان ممکن به زندگی عادی بازگردند.

 

 

افراد مستعد دیسک کمر

دیسک بیشترین شیوع را در دهه سوم و چهارم زندگی فرد دارد، اگرچه احتمال ابتلا میانسالان و سالمندان به این مشکل در صورت انجام فعالیت‌های جسمی سنگین افزایش می‌یابد

دیسک کمر یکی از رایج‌ترین دلایل کمر درد همراه با پا درد است و میزان ابتلا به آن پانزده  برابر بیشتر از دیسک گردن استکه هیچ روش درمان قطعی دیسک کمر و دیسک گردن وجود ندارد.

 

 

 بهترین روش درمان دیسک کمر چیست؟

بهترین درمان برای این بیماری  از فردی به فرد دیگر با توجه به علائم بالینی متفاوت است و ممکن است فرد با بیرون زدگی جزئی درد بسیار بیشتری را در مقایسه با فردی با آسیب بیشتر تجربه کند، اما توصیه می‌شود همه افراد در ابتدا درمان‌های غیرتهاجمی کم هزینه را امتحان کنند و سپس سراغ عمل‌های جراحی با هزینه‌های گزاف بروند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *