آب درمانی برای دیسک کمر و انواع روشهای دیگر

آب درمانی برای دیسک کمر یکی از روش‌های درمانی پارگی دیسک کمر است که بسیاری از بیماران از انجام آن راضی هستند  و توسط پزشک تجویز می‌گردد. آب‌ درمانی شیوه و روش‌های مخصوص خود را دارد و باید تحت نظارت یک فرد متخصص انجام شود تا فرد نتایج خوبی از این روش درمانی بگیرید

 

مزایای آب درمانی برای دیسک کمر

مزایای آب درمانی برای دیسک کمرعبارتند از:

-آب درمانی یک روش درمانی خوب برای از بین بردن و کاهش دردهای ناگهانی و طولانی مدت است.

-آب درمانی به طور چشمگیری فرایند دفع مواد زائد را که به سم‌زدایی کمک می‌کند افزایش می‌دهد

-به کاهش گرفتکی و تنش عضلات کمک می کند  و باعث شل شدن عضلات می‌شود

-آب‌درمانی فعالیت‌های گوارشی و متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد

-درآب‌درمانی به سلول‌ها آب‌رسانی می‌شود و پوست و ماهیچه‌ها بهبود می‌یابند

 

روش‌های انجام  آب‌ درمانی

آب ‌درمانی با توجه به حجم آب، دمای آب به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. انواع آب‌درمانی با توجه به حجم آب عبارتند از

آب ‌درمانی عمومی که  در این حالت تمامی قسمت‌های بدن انسان در آب قرار می‌گیرد. آب‌درمانی عمومی در استخر یا وان‌های پروانه‌ای شکل انجام می‌شود.

در این نوع آب‌درمانی تنها بخش آسیب‌دیده وارد آب می شود.‎آب درمانی موضعی در وان‌های کوچک انجام می شود

 

 

آب درمانی برای پارگی دیسک کمر

آب درمانی می توانند شرایط بهبود بیمار را به طرز شگفت انگیزی افزایش دهد. از آن جایی که ضعیف شدن عضلات کمر باعث ایجاد شدن بیماری و آسیب در ناحیه دیسک می شود، آب به دلیل وزن سنگینی که به روی عضلات ایجاد می کند، باعث قوی شدن عضلات شده و در نتیجه درد را کاهش می دهد

آب درمانی برای پارگی دیسک کمر روش ایده آلی است که جایگزین بسیاری از درمان ها شده است اما با این وجود خیلی از بیماران آن را روش جدی نمی دانند اما باید گفت که درمان دیسک کمر به وسیله روش های آب درمانی بسیار موثر است و زمانی که پزشک آن را برای شما تجویز می کند، بهتر است که این روش درمان را جدی گرفته و رها نکنید.

 

 

چه کسانی نمی توانند از روش آب درمانی برای دیسک کمر استفاده کنند؟

به صورت کلی آب درمانی برای دیسک کمر مناسب افراد زیر نمی باشد

-افراد دارای دیابت و زنان باردار نباید برای مدت زمان طولانی در آب گرم قرار بگیرند

-افراد دارای بیماری قلبی برای استفاده از سونا باید با پزشک خود مشورت کنند

-حمام آب سرد برای بیماران مبتلا به التهاب لگن، روماتیسم مضر است

 

 

روش‌های مختلف آب‌ درمانی چگونه است

 

گرما درمانی

آب گرم باعث افزایش حرارت بدن می‌شود، درنتیجه درجه حرارت خون افزایش‌یافته و جریان خون بهبود می‌یابد. هنگامی‌که پوست گرم می‌شود، منافذ آن باز می‌شود، درنتیجه سموم موجود در لایه‌های سطحی، همراه با لایه‌های بافت مرده و آلودگی‌های سطحی، دفع می‌شوند. همچنین به علت افزایش دمای خون و بهبود جریان خون، مواد سمی راحت‌تر از سیستم گردش خون حذف می‌شوند.

 

ماساژ درمانی

حباب هوای ایجادشده توسط دستگاهو جریان پرتلاطم آب، می‌تواند ناحیه پشت بدن را ماساژ دهد. دستگاه می‌تواند شرایط یک ماساژ قوی را برای شما شبیه‌سازی نماید، شما می‌توانید برای بافت‌هایی که به ماساژ عمقی و قدرتمند نیازمند هستند، از این تکنولوژی استفاده کنید. برای  کمردرد و یا سایر نقاط دردناک بدن می‌توانند از مزایای این ماساژ بهره‌مند شوند. اما توجه داشته باشید، البته استفاده طولانی‌مدت از این روشها  می‌تواند موجب تحریک بافت‌های ظریف شده و نتیجه معکوسی داشته باشد.

 

 

آب درمانی چگونه بر بدن تاثیر می گذارد؟

گرمای آب موجب افزایش گردش خون در بدن می شود و با کاهش اسپاسم عضلانی، درد را تسکین می دهد. لازم نیست که بیماران برای انجام ورزش های مخصوص آب درمانی، شنا کردن بلد باشند. آب درمانی می تواند به طور مستقل و یا همراه با سایر درمان های فیزیوتراپی مانند ماساژتراپی یا کایروپراکتیک انجام شود.

 

قبل از آب درمانی  دیسک کمر این موارد رعایت کنید

-قبل از انجام هر تمرینی در آب، با متخصص طب فیزیکی مشورت کنید.

-سطح اطراف استخر آب به احتمال زیاد بسیار لیز است. بسیار مواظب باشید و در اطراف استخر ندوید و تند حرکت نکنید.

-شما می توانید دمپایی مخصوص استخر پایتان کنید و یا در صورتی که از عصا استفاده می کنید، بهتر است در استخر از واکر استفاده کنید چرا که سر عصا به راحتی در استخر لیز می خورد.

– انجام ورزش ها در آب به نظر بسیار آسان تر می آید و به همین خاطر احتمال آن وجود دارد که شما بیش از حد ورزش کنید. همیشه در ابتدا بسیار سبک ورزش کنید و به خودتان فشار نیاورید و به تدریج و با مرور زمان فشار تمرین و مدت زمان آن را افزایش دهید.

عواملی که باعث ایجاد کمر درد می شودو با آب درمانی قابل درمان هستند:

۱- چسبندگی لایه ای از بافت نرم به نام فاشیا نیز باعث بسیاری از کمر درد ها مخصوصا خانمهای جوان می شود؛ معمولا این نوع کمر درد ها با ماساژ درمانی و آب درمانی علمی و اصولی در طی مدت زمان کوتاهی درمان می شوند.

۲- کمر درد هایی که ناشی از افزایش و یا کاهش قوس ستون فقرات بوجود می آیند؛ این نوع کمردرد ها را می توان با درمانهای فیزیوتراپی و آب درمانی، مخصوصا حرکات اصلاحی ورزشی درمان نمود.

۴- فتق دیسک کمر که در تصویر برداری ( ام آر آی)مشخص شده باشد. این نوع کمر درد ها را تحت هیچ شرایطی نباید با تحرک بی رویه و یا سایر روشهای پر خطر دستکاری نمود بلکه می بایست روند درمانی آن بوسیله پزشک معالج درمان شود؛ بهترین درمان، استراحت می باشد. البته آب درمانی در موارد خفیف درمان بسیار خوبی می باشد.

۵- درد هایی که ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب سیاتیک در طول مسیر عبور خود به اندام تحتانی می باشند، پس از تشخیص بوسیله روشهای مدرن تصویر برداری و تجویز روشهای استراحت توسط پزشک معالج، آب درمانی نیز کمک کننده می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *