درمان دیسک کمر و روشهای درمانی آن چیست ؟

 

درمان دیسک کمر با توجه به شدت بیرون زدگی دیسک ، شرایط بیمار و همچنین علائم و عوارضی که برای فرد بیمار ایجاد کرده متفاوت است و نمی توان یک روش خاص را برای تمامی بیماران در نظر گرفت.

دیسک کمر یکی از بیماری های جدی ستون فقرات است که به دلیل آسیب یا پارگی دیسک کمر رخ داده و در طی آن ماده ژلاتینی مانند درون دیسک از محل اصلی خود خارج شده و به اعصاب نخاعی که از آن ناحیه عبور می کنند فشار وارد می کند.

کمردرد ، انتشار درد به دیگر اندام ها و محدود شدن دامنه حرکات ستون فقرات از مهم ترین علائم و عوارض بیرون زدگی دیسک کمر هستند که اغلب مبتلایان گزارش می دهند.

 

علایم دیسک کمر

درد موضعي در ناحيه كمر که در بسیاری از بیماران ممکن است وجود نداشته باشد درد انتشاری در پاها به عنوان یکی از مهمترین  علائم برای این بیماری مطرح می باشد. علایم دیسک کمر در پاها بسیار متغیر و علائم مختلف است

-احساس ناتوانی یا گرفتگی در پاها و خصوصا درد پشت زانوها

-بی حسی و ضعف عضلانی

-احساس گزگز و مور مور و خواب رفتگی در پاها

-احساس سوزش عضلانی

-احساس سوزش و درد کف پا

 

 

راههای تشخیص دیسک کمر

از جمله راه های تشخیص دیسک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

درد کمر

در صورتی‌که به دیسک مبتلا باشید، درد به طور واضح در قسمت پایینی کمر شما ایجاد می‌شود. دردی که به واسطه دیسک ایجاد می‌شود غالبا آرام و یکنواخت است و حالت شدیدی ندارد. در کنار آن، معمولا فرد با سفتی عضلات نیز روبرو است. در این صورت کمر دچار درد می شود  و فرد به سادگی نمی‌تواند کمر خود را حرکت دهد.

 

درد پا

برخی افراد گمان می‌کنند که دیسک  تنها باعث ایجاد درد در کمر می‌شود. در صورتی که اینگونه نیست و درد دیسک کمر ممکن است تنها به ناحیه کمر محدود نشود. در اغلب موارد، دیسک کمر درد پا را نیز به همراه دارد و جالب است بدانید که درد پا معمولا از دردی که در کمر ایجاد می‌ کند، بدتر و شدیدتر است.

 

درد شدید هنگام حرکت

دیسک کمر علاوه براینکه در کمر و پا درد ایجاد می‌کند، باعث می‌شود که درد این قسمت‌ها هنگام حرکت بدتر و شدیدتر شود. دراین‌صورت، معمولا فرد هنگام نشستن و یا راه رفتن طولانی مدت، درد شدیدی را احساس خواهد کرد. این درد نیز می‌تواند به‌مرور زمان بدتر شود و در واقع برخی حرکات مانند عطسه، سرفه و یا حتی خندیدن و هر حرکت ناگهانی دیگری می‌توانند باعث تشدید شدن این درد شود.

 

 

تست ام آر آی

تست نوار عصب و عضله در دیسک کمربرای تشخیص  از میلوگرام ،پرتونگاری نیز استفاده می شود.

 

 

بهترین درمان دیسک کمر

 

استراحت

استراحت نه به معنای استراحت مطلق بلکه استراحت نسبی به مدت چند ماه و انجام فعالیت های سبک برای کمک به جلوگیری از پیشرفت آسیب و عوارض ایجاد شده برای بیمار توصیه می شود.

 

ورزش

انجام ورزش های تقویتی و کششی تحت نظر فیزیوتراپیست یکی از بهترین روش های درمان دیسک کمر بدون جراحی است.

پیاده روی کوتاه نیز به شرطی که پزشک و فیزیوتراپیست اجازه دهند برای مبتلایان به این عارضه مفید است.

 

گرما و سرما درمانی

استفاده از گرما با هدف کاهش گرفتگی عضلانی و نقاط دردناک ناشی از بیرون زدگی دیسک کمر یکی از روش های موثر در تسکین علائم دیسک کمر است.

 

کمپرس یخ نیز موجب کاهش التهابات ناشی از بیرون زدگی در اطراف عصب های ستون فقرات دیسک بیرون زده می شود.

 

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی بهترین روش درمان دیسک کمر بدون جراحی است که نیاز به انجام عمل جراحی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

لیزر درمانی ، درمان های دستی و تمرین درمانی از مهم ترین راهکارهای فیزیوتراپی در درمان دیسک کمر هستند.

 

 

 

 

 

کایروپراکتیک دیسک کمر

کایروپراکتیک دیسک کمر یک روش درمانی بدون عمل جراحی است که برای درمان بیرون زدگی دیسک استفاده می شود.

دیسک ها در ستون فقرات نقش مهمی در جذب شوک های وارده به ستون فقرات دارند و آسیب دیدگی آن ها می تواند منجر به آسیب و درد ستون فقرات شود. خروج ماده انعطاف پذیر میانی دیسک ها یکی از بیماری های شایع ستون فقرات است. که با درد و کاهش دامنه حرکتی ستون فقرات همراه است.

اختلال در عملکرد کمر و اندام های تحتانی از دیگر عوارض این بیماری است. که با کایروپراکتیک دیسک می توان به بهبود آن ها کمک کرد.

 

آیا کایروپراکتیک موثر است؟

 

درمان دستی كايروپراكتيك کاملا روشی موثر شناخته شده است. کایروپراکتیک یک رویکرد بدون دارو و غیرتهاجمی رایج برای درمان بیماری‌های اسکلتی-عضلانی است و عوارض ناشی از درمان نادر است. شواهد علمی، اثبات کننده اثربخشی کایروپراکتیک برای درمان انواع کمر درد ،گردن،سردرد وجود دارد .

 

روش های کایروپراکتیک دیسک کمر

ماساژ بافت ها که کمک زیادی به بهبود جریان خون ، کاهش تورم و التهاب ناشی از درد  می کند.

-آموزش تمرینات ورزشی مخصوص دیسک کمر

-استفاده از گرما و سرمای موضعی

-استفاده از لیزر کم توان ، الکتروتراپی تنس و دیاترمی برای کمک به تسکین درد

-کشش مفاصل در جهت صحیح

 

چه عواملی باعث دیسک کمر می‌شود؟

دیسک کمر بیشتر در اثر تغییر در ساختار عادی و نرمال دیسک ایجاد می‌شود. بیشتر اوقات، بیماری دیسک در نتیجه بالا رفتن سن و فرسودگی طبیعی دیسک در طی سالیان سال اتفاق می‌افتد. گاهی‌ اوقات، صدمات و آسیب‌های شدید نیز می‌تواند باعث این بیماری  در فرد شود. همچنین گاهی ممکن است که دیسک کمر فردی بر اثر آسیب‌دیدگی تشدید شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *