درمان سریع دیسک گردن

 

 

 

 

درمان سریع دیسک گردن در بیماران بسته به درجات دیسک گردن متفاوت می باشددر موارد خفیف دیسک گردنی انجام ورزش‌های منظم گردن می تواند بسیارکمک کننده باشد.

در بیشتر موارد، درد ناشی از دیسک گردن طی دو روز بهبود می‌یابد و در عرض 4 تا 6 هفته کاملاً برطرف می‌شود. محدود کردن فعالیت، یخ درمانی یا گرما درمانی و مصرف داروهای بدون نسخه به بهبودی شما کمک می‌کند.

 

روشهای درمان سریع دیسک گردن

مصرف داروها

 

پزشک ممکن است داروهای مسکن، داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی واستروئیدی برای شما تجویزکند.

گاهی اوقات شل کننده‌های عضلانی برای اسپاسم عضلات تجویز می‌شوند.

استفاده از دارو و مسکن ­ها به‌تنهایی تأثیری در درمان قطعی دیسک گردن ندارد. داروها علائم و درد ناشی از عارضه دیسک گردن را به طور موقت کاهش می­دهند. در کنار داروها با انجام حرکات ورزشی و توصیه­ های پزشک متخصص می­توانید دوره درمان خود را مفید و مؤثر سازید.

 

 

تزریق استروئید

این روش تحت فلوئوروسکوپی با اشعه ایکس انجام می‌شود و شامل تزریق استروئیدها و عامل بی حسی به فضای اپیدورال ستون فقرات است که همین امر موجب کاهش درد در این ناحیه می شود.

فیزیوتراپی

هدف از فیزیوتراپی کمک به شما در بازگشت سریع فعالیت کامل و جلوگیری از آسیب‌دیدگی مجدد است. فیزیوتراپیست‌ها می‌توانند روش‌های صحیح ایستادن، بلند کردن و راه رفتن را به شما آموزش دهند. آن‌ها همچنین برای تقویت و کشش عضلات گردن، شانه و بازو با شما کار می‌کنند. همچنین شما را تشویق به کشش و افزایش انعطاف پذیری ستون فقرات و بازوها می‌کنند. در فیزیوتراپی تمرین و ورزش‌هاتقویت کننده عناصر اصلی در درمان شما هستند و باید بخشی از روند و برنامه دائمی زندگی شما باشند.

 

جراحی

بیشتر بیماران مبتلا به فتق دیسک گردن نیازی به درمان جراحی ندارند. آنها باید در ابتدا با استراحت، داروها و فیزیوتراپی درمان می شوند. بیمارانی که با این روش‌ها هنوز درد دارند و همچنین بیمارانی که دچار نقصان عصبی، ضعف، درگیری تعادل یا راه رفتن و یا اختلال روده یا مثانه هستند، ممکن است نیاز به درمان جراحی داشته باشند.

سایر روش های درمان سریع دیسک گردن

-ورزش هایی برای بهبود دامنه حرکت و قدرت گردن

-ارزیابی و اصلاح وضعیت ها و حرکات بدن. این می تواند مشکلاتی را که روی ستون فقرات گردنی شما تأثیر می گذارد اصلاح کند

-گرما، ماساژ و کشش برای کمک به تسکین علائم شما

کایروپرکتیک و ماساژ دستی

 

 

دلایل دیسک گردن چیست

-ضعف در سیستم عضلانی

-ماساژ اشتباه گردن

-حرکات و موقعیت های اشتباه

-تصادف و تروما

-کار طولانی مدت سر میز

 

 

 

 

 

 

روش ­های درمان قطعی دیسک گردن بدون جراحی

 

 

استراحت و کاهش فعالی

کاهش فعالیت و استراحت­ استراحت وکاهش فعالیت یکی از روش­های درمان قطعی دیسک گردن است. چنانچه درد شدید نباشد می­توان با چند روز استراحت و پرهیز از انجام فعالیت ­های سنگین و نیز روش صحیح زندگی روزانه این عارضه را درمان کرد.

بریس یا گردنبند طبی

بخشی از برنامه تجویزی پزشک استفاده از گردن­بند طبی است. گربند طبی به‌منظور کنترل درد و بهبود عملکرد دیسک گردن تجویز می­شوند؛ باعث کاهش بار، جلوگیری از بدشکلی و نیز محدودکردن حرکات گردن بیمار می­شوند. ازآنجایی‌که بیماران باید بعد از چند روزبه محل کار خود بازگردند و نیز قادر نیستند مدت‌زمان طولانی به استراحت بپردازند جراح پیشنهاد می­کند که در هنگام انجام فعالیت و کار از گردن­بند طبی کمک بگیرند.

 

 

علائم دیسک گردن چیست؟

علائم دیسک  گردنی جانبی به صورت درد گردن در همان سمت بدن یا دردی که بازو یا انگشتان دست همان سمت امتداد می‌یابد، بروز می‌کند.

کیفیت درد می‌تواند به صورت یکنواخت یا ناگهانی و حاد باشد. بی حسی و گزگز ممکن است دیسک گردن درد در بروز اولیه بیماری شوند. خم کردن گردن و دور کردن بازو از بالای سر ممکن است همان اثرات را به دنیال داشته باشد. به علاوه کاهش حساسیت به درد، لمس یا لرزش نیز ممکن است در بازوی همان سمت بدن دیده شود. در موارد نادر ممکن است سندروم براون اسکوارد نیز در نتیجه فشار وارده از سوی فتق بر طناب نخاعی قدامی به وجود آید که باعث ضعف همان سمت بدن و از دست دادن حس درد و دما در سطح تحت تأثیر قرار گرفته در سمت مخالف بدن می‌شود

 

 

درمان قطعی دیسک گردن

باید این موضوع را در نظر بگیرید که زمانی که یکی از اعضای بدن دچار آسیب می‌شود، بهبودی و درمان عضو آسیب دیده به معنای بازگشت به حالت اولیه نیست. همچنین فرسودگی بافت‌های بدن در طی زمان و با افزایش سن امری اجتناب‌ناپذیر است. اما می توان گفت که دیسک گردن در بیشتر موارد بدن با استراحت خود را ترمیم می‌کند و بهبودی حاصل می‌گردد. البته درمان‌های متفاوتی بر اساس شرایط در بیمار وجود دارد.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

درد‌های گردن معمولا در سالمندی یا با سبک زندگی نادرست ایجاد می‌شود. اگر علت گردن درد بیماری نباشد معمولا پس از یک هفته و با خودمراقبتی و نهایتاَ داروهای مسکن بدون نسخه بهبود می‌یابد. اما اگر

-دردگردن بیشتر از یک هفته طول کشید

-با درمان خود مراقبتی کاهش نیافت

-انجام فعالیت‌های روزمره را دچار اختلال کرد

-درد گردن در قسمت‌های دیگر بدن منتشر شد

-بی‌حس شدن دست و پا داشته باشید.

-در تنفس یا بلعیدن مشکل داشتید.

-راه های پیشگیری از بروز این عارضه

درد گردن و دیسک گردن در افرادی که پشت میز نشین هستند مانند کارمندها، تایپیست ها و خانم هایی که بافتنی می بافند و به طور کلی تمام افرادی که با دست، کار دقیقی را انجام می دهند و باید سر را خم کرده و به آن نگاه کنند شایع تر است

افراد توصیه می کنیم که سعی کنند به مدت طولانی در یک وضعیت ثابت پشت میز قرار نگیرند و بسته به توانایی عضلات و بدن، بلند شده و برخی حرکات دینامیک به اندام شان بدهند بخصوص حرکاتی در اندام فوقانی مانند دست، شانه و گردن داشته باشند تا رفع خستگی شده و دوباره به کار خود ادامه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *