درمان دیسک گردن و روشهای درمانی آن چیست ؟

 

درمان دیسک گردن به دو صورت غیرجراحی و جراحی برای بیشتر افراد صورت می‌گیرد. درمان غیرجراحی اولین قدم برای بهبودی است و ممکن است شامل دارو، استراحت، ماساژ، فیزیوتراپی، تمرینات ورزشی خانگی، آب درمانی، مراقبت‌های کایروپراکتیک و مدیریت درد باشد.

 

دیسک گردن چیست؟

بیماری دیسک گردن یکی ازمشکلاتی است که با افزایش سن دربدن ایجاد می شود وبه همین دلیل دیسک ستون مهرها انعطاف ،خاصیت کشسانی وضربه گیری خود را ازدست می دهد.

 

علائم دیسک گردن

دیسک گردن باعث گردن درد انتشار درد در بازو، شانه و بی‌حسی یا گزگز در دست یا بازو می‌شود. درد دیسک گردن به گونه ای است که تعیین محل آن دشوار است. البته درد مربوط به پارگی دیسک می‌تواند تیز و سوزشی باشد و بتوان محل آن را به سادگی تشخیص داد.

درد بازو و گردن معمولاً نخستین نشانه‌ای است که بیانگر تحریک شدن ریشه‌های عصب در اثر مشکلات گردن می شود. علائمی مانند بی‌حسی، گزگز و ضعف عضلات بازو نیز علامت وجود مشکلی جدی‌تر است.

بیماران دچار دیسک گردن عموماً از دردی تیز و برنده شکایت دارند. در بعضی موارد سابقه حملات درد موضعی وجود دارد که از کمر و پشت سر بدن شروع می‌شود و تا پایین پا، یعنی در امتداد مسیر وجود عصب درگیر ادامه می‌یابددرد معمولاً عمیق و تیز است و غالباً با منتشر شدن در پا تشدید نیز می‌شود. شروع درد مربوط به دیسک گردن گاهی ناگهانی است و گاهی احساس ساییدگی از علامت هشدار شروع درد است.

 

علت های دیسگ گردن

در اثر فشار به مهره های گردن و حرکات نامناسب و چرخشی شدید و نیز قرار گرفتن گردن در وضعیتی نامناسب امکان آسیب به مهره های گردن را افزایش می دهد.

حرکات ناگهانی گردن به سمت جلو و عقب بسیار برای مهره ها و دیسک گردن مضر هستند و می توانند علت دیسک گردن باشند.

وقتی دیسک بین مهره های گردن دچار آسیب دیدگی می شود سبب گردن درد و محدودیت حرکات می شود. ولی اگر دیسک گردن جابجا شود و یا پاره شود سبب فشار روی ریشه عصب و یا نخاع می شود.

تشخیص دیسک گردن

معاینه اولین راه برای تشخیص بیماری است زیر در معاینه  سابقه بیمار مشخص شده و تاثیر مهمی برای تشخیص درست دارد البته پزشک از تصویری برداری نیز کمک می گیرد تا میزان دیسک را مشخص کند

 

 

روشهای درمانی دیسک گردن

دارو درمانی

داروهای ضدالتهاب برای کاهش التهابات و گردن درد تجویزمی شودبرخی از داروها مفاصل ملتهب که باعث ایجاد درد می شود و یا به عصب فشاروارد می کند ودرستون مهره ها اختلال ایجاد می کند را به وسیله مصرف داروها می تواند بهبود یابد.

داروهای ضدالتهاب باید به صورت منظم ودریک دوزمناسب مصرف شود تانتیجه مطلوب بدست آید. معمولا داروهای ضدالتهاب بدون نسخه شامل ایبوپروفن وناپروسین است.یکی ازرایج ترین عوارضی که بامصرف این داروبرای بیمار بوجود می آید شامل اختلالات وآسیب هایی است که برای معده پیش می آید

مسکن‌های غیرتجویزی، مانند استامینوفن ،ایبوپروفن یا داروهای دیگر درد را تسکین می‌دهد. در غیر این صورت مسکن‌های قوی‌تری مانند استروئیدهای خوراکی یا شل کننده‌های عضلانی تجویز می‌شود.

 

فیزیوتراپی

در درمان دیسک گردن با فیزیوتراپی ،  روش های مانند کاربرد کمپرس های سردوگرم، اولترا سوند وماساژ برای کاهش درد و سختی مفصل استفاده می شود.تمرینات فیزیوتراپی معمولا برای استقامت وافزایش دامنه حرکتی مفصل انجام می شود.دراین روش ها بیمار با طرز صحیح قرارگیری بدن درموقعیت های مختلف و روش های آرام و ریلکس کردن عضلات آشنا  می شود همچنین کشش های آرام در گردن توصیه میشود.

ورزش در درمان دیسگ گردن

انجام تمرینات منظم باعث حفظ سلامتی مفصل گردن می شود. در درمان درد گردن تمرینات نقش بسیارمهمی دربهبودیروند بیماری دارد.ما هرروز فعالیت هایی انجام می دهیم که باعث فشاربرروی مفصل گردن می شود و اگر بتوانیم این ناحیه را قدرتمندترکنیم به راحتی می توانیم ازبروز آسیب دیدگی که براثرفشار برروی مفصل گردن ایجاد میشود جلوگیری کنیم.

 

کایروپراکتیک

درمان دستی با تنظیم‌های ملایم، عملکرد گردن را به حالت طبیعی برمی‌گرداند و موجب کاهش گردن درد می‌شود. متخصص کایروپراکتیک گردن و مفصل‌های قفسه سینه را جهت کاهش خشکی، بهبود قابلیت حرکتی و افزایش دامنه حرکت، دستکاری می‌کند.

احتمال دارد این تنظیم‌ها برای بیماران دچار عارضه‌های گردن، مانند تنگی سرخرگ گردن یا استئوآرتریت پیشرفته، نامناسب یا به طور بالقوه خطرناک باشد. متخصص کایروپراکتیک پیش از شروع درمان دیسک گردن تشخیص می‌دهد که آیا دستکاری‌ها موجب آسیب بیشتر می‌شوند یا خیر

جراحی دیسگ گردن

در صورتی که راههای درمانی بدن جراحی  تأثیرگذار نباشد، عمل جراحی دیسک گردن ضرورت می‌یابد که با هدف برداشتن بخشی از دیسک انجام می‌شود که به عصب فشار می‌آورد. جراح در این عمل که در اصطلاح دیسککتومی نامیده می‌شود، با توجه به محل فتق دیسک گردن، برشی را در جلو یا عقب گردن ایجاد می‌کند تا به ستون فقرات دسترسی پیدا کند.

 

آیا دیسک گردن خوب می شود؟

بهبودی دیسک گردن به میزان آسیب و شرایطی مانند سلامت کلی بیمار، سن و علت ایجاد آسیب نیز بستگی دارد که برای هر بیمار می‌تواند کاملاً منحصربه‌فرد باشد

تشخیص درست و انتخاب روش درمانی مناسب تاثیر بسیار زیادی بر روی بهبودی بیمار دارد. روش‌های متعددی برای درمان دیسک گردن وجود دارد که می‌تواند به بیمار در کاهش درد و بازگشت به زندگی و فعالیت روزمره او کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *